Tüm Projeler

Web sitenizi yeniden tasarlarken, web sitesi tasarımının neden önemli olduğunu merak edebilirsiniz. Hedef kitlenizi ve işinizi nasıl etkiler? Web tasarımının önemini anlatan altı nedenine bakalım.

I. İlk Etkileşim

Kitleniz web sitenizi ziyaret ettiğinde, onlara işletmeniz hakkında ilk izlenimlerini verir. İşinizi saniyeler içinde değerlendirecekler. Bu ilk birkaç saniyede, izleyicileriniz üzerinde olumlu bir etki etmek istersiniz.

Web siteniz zevksiz veya modası geçmiş görünüyorsa, ziyaretçilerinizin işiniz üzerinde olumsuz bir etksi olacaktır. Eğer web sitenizi ilgi çekici bulmazlarsa, bu da onların sayfanızı terk etmesine sebeb olur. Potansiyel müşterileri kaçırırsınız, çünkü sayfanızı bir rakibin sayfası için terk ederler.

Web tasarımı önemlidir çünkü kitlenizin markanızı nasıl algıladığını etkiler. Onlara yaptığınız izlenim ya sayfanızda kalmalarını ve işinizi öğrenmelerini ya da sayfanızı terk etmelerini ve bir rakibe dönüşmelerini sağlayabilir. İyi bir web tasarımı, potansiyel müşterilerinizi sayfanızda tutmanıza yardımcı olur.

II. Seo Stratejisi

Birçok web tasarım öğesi ve uygulaması, web sitenizde içerik yayınlama biçiminizi etkiler; bu da arama motoru örümceklerinin web sitenizi nasıl taradığını ve dizine eklediğini etkiler.

Bu, karıştırmayı göze alamayacağınız bir şey. Sayfadaki SEO temel bilgileriniz merak uyandırmıyorsa, en baştan görünürlük için yokuş aşağı bir savaşa gireceksiniz. İçeriğin web sitenizde nasıl yayınlandığının yanı sıra, bazı web tasarım öğeleri SEO'yu kendileri de doğrudan etkileyebilir. Nasıl çalıştığını bilmiyorsanız web tasarımını anlamak zor olabilir, ancak basitçe söylemek gerekirse, kodunuzun SEO dostu olması gerekir. Doğru web tasarım uygulamalarını (ve daha sonra arama motoru görünürlüğünü sağlamanın) sağlamanın en iyi yolu, ne yaptıklarını bilen bir web tasarım ajansı ile çalışmaktır.

III. Müşteri Hizmetleri

İnsanlar, web sitenizi ziyaret ederek onlara nasıl davranacağınızı yargılayabilir. Tasarımınız, müşterilerinize nasıl yaklaştığınız hakkında fikir verir. Web sitenizin tasarımına herhangi bir çaba göstermezseniz, ziyaretçileriniz onlara yardım etmeye çaba göstermeyeceğinizi bilir. Web siteniz bir müşteri hizmetleri temsilcisi gibidir. Web siteniz modern ve davetkar ise, ziyaretçileriniz sayfanızda daha fazla kalır. Web sitenizi ziyaret eden yeni insanlara açık ve konuksever olduğunuz izlenimini edersiniz. Öte yandan, eski ve işlevsiz bir site, işletmenizin soğuk ve uzak görünmesini sağlar. İnsanlar iyi bir ilk izlenim elde etmek için kendilerine yeterince değer vermeyen bir işletmeyi ziyaret etmek istemezler. Web tasarımınızı işletmenizin dijital yüzü olarak düşünün. Birisi fiziksel konumunuza girdiyse, onları karşılayan ve kendilerini iyi hissettirecek samimi bir yüz istemez miydiniz? Güncellenmiş ve modern bir web tasarımı, yeni ziyaretçilerinizi selamlayan samimi bir yüze eşdeğerdir.

IV. Güven

İnsanlar kötü tasarlanmış web sitelerine güvenmezler. Kötü tasarımınızı gördüklerinde veya eksik bilgiler görüyorlarsa, sitenize güvenmezler. Güncellenmiş bir web tasarımınız olmadığı için sitenizi keyifsiz veya güvensiz olarak görebilirler. İnternetten toplu sipariş vermek isteyen bir kişi düşünün. Çok büyük miktarda para harcıyorlar; bu, eğer web sitesi tasarımınız güven vermezse, ihtiyaçlarını yerine getirmek için başka bir şirket/site bulacaklardır. Öte yandan, profesyonel bir site, izleyicilerinize olan güveni gösterir. İşletmenize güvenen kişiler/şirketler sitenizi ziyaret etmekten endişe duymayacaklardır. Kitlenizle güven oluşturmak önemlidir; böylece sitenizde kalırlar. Ziyaretçiler sitenizde daha uzun süre kaldıklarında, işletmeniz için bu potansiyel müşterileri yakalamak için daha fazla fırsat yaratırsınız.

V. Rakipler

Web tasarımının neden önemli olduğu için bir nedene ihtiyacınız varsa, işte büyük sebebi: Rakipleriniz zaten web sitesi kullanıyor. Onlarla rekabet halinde kalmak istiyorsanız, siteniz için web tasarımını iyileştirmeniz gerekir. Web sitenizin rekabette öne çıkmasını istiyorsunuz. Eski, eski ve düşük kaliteli bir web siteniz varsa, rakibiniz sizi alt eder. İyi tasarlanmış web siteleri, web sitenizden daha iyi performans gösterecektir. Bu, rakiplerinize olan potansiyel müşterileri kaybedeceğiniz anlamına gelir. Sayfaları daha cazip olduğu için sayfalarına daha fazla müşteri adayı çekecekler. Web sitenizin tasarımı, işinizi rakiplerinizden ayırmanız için bir fırsattır. Diğer işletmelerle rekabet ederken, genellikle aynı hizmetlere ve benzer fiyatlara sahip olursunuz. İşinizi diğerlerinden farklı kılacak bir şeye ihtiyacınız var. İyi tasarlanmış bir web sitesi, işletmeniz için benzersiz özelliklerinizi sergileme fırsatıdır. Hedef kitlenize, neden işinizi rekabet üzerinden seçmeleri gerektiğini gösterebilirsiniz.

VI. Tutarlılık

İşletmeniz için yeni potansiyel müşteriler edinmeye çalıştığınızda, markanızı geliştirmek istersiniz. Hedef kitlenizin markanıza alışmasını ve böylece dönüştürmeye hazır olduklarında sizi seçmelerini istersiniz. Çevrimiçi web tasarımları önemlidir, çünkü sayfanızda tutarlılık oluşturmaya yardımcı olurlar. Web sitenizdeki her sayfada aynı yazı tiplerine, stillere ve düzenlere sahip olmanız gerekir. Her sayfada farklı bir tasarımınız varsa, bu sitenizin profesyonel görünmemesini sağlar. Ayrıca, marka algısı oluşturmayı daha da zorlaştırır, çünkü kitleniz markanızla hangi renkleri ilişkilendireceğinizi bilemez. Web siteniz tutarlı değilse, insanlar sizinkinden daha profesyonel görünen bir siteye geçecektir. Tutarlılık oluşturarak, sayfanızı daha uzun süre devam ettirir ve onları işinizi tanıtırsınız. Sitenizi bu anahtar öğe için yeniden tasarladığınızda, daha fazla müşteri adayı ve dönüşüm elde edersiniz.