Tüm Projeler

Rakamları bilin - Google, algoritmasını yılda 500 defadan fazla günceller ve 200'den fazla sıralama sinyali kullanır. Ama arama motorları söz konusu olduğunda, yarışa alışmalısınız. Sık sık, tüm bu çabanın tek bir amaca hizmet ettiğini unuttuğumuz algoritmaya odaklanıyoruz: Kullanıcıyı memnun edin.

SEO uygulayıcılarının aşırı derecede SEO odaklı olma tehlikesi vardır. Elbette, önemli - ama kullanıcı deneyimi de öyle. SEO’nun diğer yönlerine odaklanılmasından dolayı, web sitelerinin kullanıcı deneyiminin zayıf olması oldukça yaygındır.

Örneğin, “içerik kraldır” mantrasına hepimiz aşinayız, bu nedenle ziyaretçileri çekmek için tonlarca harika içerik üretiyoruz. Fakat ne yazık ki oldukça eski bir yöntemdir. Bugün harika içerik yeterli değil - Memnuniyet gerçek bir sıralama faktörüdür ve yalnızca ilgili içerikten değil, Web Sitesi Arayüzü ve Kullanıcı Deneyimi'nden de kaynaklanmaktadır.

Bir anahtar kelimeyi vurgulamak kolaydır. Ziyaretçilerin aradıklarını bulamadıklarında web sitenizdeki geri düğmesini tıklamaları çok daha kolaydır. Memnuniyetle baş etmek çok zordur - belki de Google ve diğer arama motorlarının buna çok dikkat etmesinin nedeni budur.

Kullanıcı Deneyimi Metrikleri

Hemen çıkma oranı, sitedeki süre ve geri dönen ziyaretçiler Kullanıcı Deneyimi ölçümleridir.

Kullanıcı Deneyimi'ne inanmayan bazı SEO pazarlamacıları hala var. Ancak, kullanıcı deneyiminden söz ederken, sayfaların ne kadar hızlı yüklendiği, ziyaretçilerin web sitenizde gezinmelerinin ve aradıklarını bulmalarının ne kadar kolay olduğunu, web sitenizin tasarımının ne kadar kolay olduğunu konuşuyoruz. Diğer faktörler.

Pratik olarak bunları yaparsanız, kullanıcı deneyimini geliştirirsiniz. Herkesin Kullanıcı Deneyimini iyileştirmemesinin bir numaralı nedeni UX tasarımcısının pahalı olması. Ancak şunu unutmayın:

“İyi tasarımın pahalı olduğunu düşünüyorsanız, kötü tasarımın maliyetine bakmalısınız” - Dr. Ralf Speth, CEO Jaguar.

Metrik # 1: Sayfa Yükleme Hızı

Kullanıcı web sitenizi tıkladığında UX başlar. Sitenizin yüklenmesi için on saniye veya daha fazla beklemek zorunda kalırlarsa sitenizi terk ederler. Site hızı uzun zamandır SEO sıralamasında bir etken olmuştur, ancak aynı zamanda kullanıcılara siteniz hakkında ilk izlenimini sağlar.

Sonuç olarak, daha uzun yükleme süreleri dönüşümlerinizi ve sonuç olarak doğrudan satışınızı etkiler. Kissmetrics tarafından yapılan bir çalışmaya göre Üç saniyelik ideal yükleme süresi, satışlarda %7'lik bir artış sağlar!

Metrik # 2: Site Gezinme

Yüksek kaliteli bir UX'i ölçümlemenin bir kısmı, ziyaretçilerin sitenizin çeşitli yerlerine ne kadar çabuk ve kolayca erişebileceğidir. Bunu sağlamanın en iyi yolu, etkili bir şekilde tasarlanmış menüler ve alt menüler kullanmaktır. Genel bir kural olarak, ziyaretçilerin sitenizde bir şey bulması için ikiden fazla tıklama almadığından emin olun. Kategori için bir tıklama, yazı veya sayfa için bir tıklama. Daha fazlası durumda ise bu süreci karmaşık hale getirme riskiniz var.

Metrik # 3: Mobil Duyarlılık

Nisan 2015’te, Google, mobil olarak tasarlanmış sitelere odaklanan yeni bir algoritma güncellemesi yayınladı. Bu terim, bir web sitesinin hem masaüstünde hem de mobil cihazda okunabilir bir biçimde kendini gösterme yeteneğini ifade eder. Birinde harika görünüyor, ancak diğerinde kötü görünüyorsa, arama sıralamasında geri düşme durumunuz vardır.

Böylece Google’ın yüksek kaliteli bir UX’le ilgilendiği anlaşıldı. Çoğu insan artık mobil cihazlarla web'e göz atıyor . İnsanların önceliği bu yönde olduğu için sitenizin de mobil cihazlarda da kalitesinin yüksek olması gerekiyor.